Refakturowanie usług budowlanych – odwrotne obciążenie

Szanowni Panstwo, informujemy, że od stycznia 2017 r. ustawodawca objął usługi budowlane i budowlano-montażowe wymienione w poz. 2-48 załącznika nr 14 ustawy o VAT odwrotnym obciążeniem. Usługi te będą podlegały tej procedurze jeżeli spełnione będą przesłanki podmiotowe wskazane w art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, tj.  usługodawcą będzie podatnik czynny, a usługobiorcą będzie podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.

 

Ponadto zgodnie z treścią art. 17 ust. 1h ustawy o VAT w przypadku usług wymienionych w poz. 2-48 załącznika nr 14 do ustawy przepis ust. 1 pkt 8 stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca. Ponieważ ani ustawa o VAT, ani akty wykonawcze do ustawy nie definiują terminu „podwykonawca” należy posiłkowo skorzystać z definicji zawartej w słowniku języka polskiego. Z internetowego Słownika Języka Polskiego PWN wynika, że podwykonawca, to firma lub osoba wykonująca pracę na zlecenie głównego wykonawcy.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.